Jeżeli jesteśmy właścicielami domku letniskowego w miejscowości turystycznej nad morzem, w górach lub w okolicy jezior i zastanawiamy się nad jego wynajmem w sezonie wakacyjnym, nie obejdziemy się bez specjalnego wyposażenia wnętrza. Co powinno wejść w jego skład?

JAK URZĄDZIĆ DACZĘ? – UMEBLOWANIE

Cechą charakterystyczną domków letniskowych jest to, że najczęściej lądują w nich meble, których nie wykorzystaliśmy w swoim domu. Raczej nie zdarza się, by ktoś przy urządzaniu domku letniskowego pod wynajem specjalnie odwiedzał chociażby sklep z krzesłami, chyba że akurat zdarzyła się promocja lub czyszczenie magazynów.

W domkach letniskowych, inaczej zwanych daczami, rzadko mamy do czynienia z konkretnym stylem wnętrza, a jeżeli już, to jest to retro bądź vintage, kiedy odnawiamy stare, zróżnicowane meble. Ważne, by wnętrze nie przypominało graciarni, dlatego nawet jeżeli każdy mebel jest „z innej parafii”, warto pomalować je na spójny kolor, na przykład biały, lub użyć jednolitej bejcy – wtedy najróżniejsze elementy stworzą jeden zestaw. Krzesła różnego pochodzenia, na przykład barowe czy typowe krzesła przypominające krzesła do restauracji oraz kanapy uzyskają dodatkowe atuty, jeżeli otrzymają od nas jednolite obicie lub – prościej – poduszki i koce.

DOMEK LETNISKOWY – SYPIALNIA

Nie każdy właściciel domku wakacyjnego pod wynajem udostępnia sezonowym lokatorom pościel w sypialni. Jest to zawsze jednak bardziej mile widziane, rzadko kto chce na wakacje poruszać się z własnym zestawem pościeli. Jeżeli chcemy wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów, zaopatrzmy się w neutralne komplety pościeli bawełnianej – pościel bawełniana jest uniwersalna i naturalna. Niekoniecznie musi być biała, kojarzona ze szpitalami czy tanimi noclegowniami rodem z PRL-u, jednak nie silmy się na pstrokate barwy i niedopasowane do niczego wzory; niech pościel będzie skompletowana i nie wygląda, jak z pierwszej lepszej łapanki.

Desenie tkanin warto dopasować do koloru ścian czy charakter i kolor mebli. To wszystko razem pozwoli nam wykreować specyficzną atmosferę domu letniego. Często w nim ściany obite są boazerią – nie warto jej zrywać, ponieważ dodaje ciepła i tworzy swoisty, swojski klimat.

DOMKI LETNISKOWE A REGION

W przypadku domków letniskowych warto również odwoływać się do regionu, który chcemy promować – nad morzem dobrze sprawdzą się marynistyczne motywy i kolor niebieski, a w górach – wełniane góralskie tkaniny i ciemniejsze drewno. Odpowiedni dobór tkanin i ich kolorów bardzo ułatwia realizację tego celu.