Każdy z nas marzy o tym, by mieszkać w domu nowoczesnym, dostosowanym do współczesnych potrzeb. Ma być nie tylko przestronnie, komfortowo, bezpiecznie, ale i z pomysłem oraz... ekologicznie! Jednak... jaki jest dom ekologiczny? W jakie rozwiązania zainwestować, by żyło nam się bardziej eko?

Budownictwo naturalne i naturalne meble

Istnieją firmy budowlane specjalizujące w budowie domów w stu procentach naturalnych, na przykład... ze słomy! Dziś potraktujmy to jednak jako ciekawostkę i porozmawiajmy o ekologicznym i naturalnym wyposażeniu oraz wykańczaniu wnętrz. Jakie elementy składają się na budownictwo naturalne? Mogą to być naturalne, bezpieczne dla alergików farby i tynki gliniane, meble drewniane, naturalne parkiety i płyty budowlane, a nawet... materiały izolacyjne! Wyposażenie naturalne nie tylko dobrze się prezentuje, ale także bezpieczne jest dla naszego zdrowia i środowiska. Meble nielakierowane szkodliwą chemią można można na przykład w przyszłości zutylizować, nie martwiąc się o negatywny wpływ na środowisko.

Cegła na ścianę – prawdziwa i imitowana

Stare płytki ceglane, stare cegły, w pełni ceglane kamienice lub przynajmniej pojedyncze ściany... A każda z tych cegieł ma swoją historię i duszę. Wprawdzie renowacja i odpowiednia konserwacja to dodatkowy koszt, gwarantujemy jednak, że końcowy efekt idealnie wpasowywać będzie się w klimat eko-domu. Cegła dekoracyjna może być również imitowana – ważne, by ceramika, glina czy cement nie zawierały szkodliwych, nieekologicznych substancji. Na szczęście na rynku dziś o to coraz łatwiej, a ceny ekologicznych produktów nie wypadają wcale aż tak drożej niż ceny materiałów standardowych.

Listwy sufitowe styropianowe

Listwy przysufitowe to świetny sposób na to, aby ocieplić i zmniejszyć optycznie wnętrze, dodając mu przytulności. Niektóre listwy nie są jednak w stu procentach naturalne, na przykład listwy przysufitowe poliuretanowe. Znacznie bezpieczniej jest, a i prościej przy montażu zainwestować w listwy sufitowe styropianowe. Styropian jest materiałem w stu procentach ekologicznym, ponadto lekkim i z możliwością ponownego malowania farbą. Listwy sufitowe i przypodłogowe, a także inna sztukateria, na przykład wokół okien mogą posiadać dekoracyjne wytłoczenia, idealne dla nowoczesnych, niebanalnych stylizacji.

Obecna moda na eko-wnętrza nie wzięła się znikąd. To wyjście z inicjatywą, by żyć bardziej bezpiecznie – dla zdrowia własnego oraz bezpieczeństwa środowiska. Dziś nie chodzi już tylko o sam styl, ale o przede wszystkim świadomość. Wnętrze eko to kolejny krok do tego, by eko żyć – oszczędzać energię, inwestować w odnawialne źródła energii i segregować odpady.