Sztuka dla sztuki, czy sztuka dla ludzi?
W świecie zdominowanym przez komputery, tablety i inną, wszechobecną technologię zdarza nam się przestać doceniać rzeczy robione własnoręcznie. Chociaż szeroko rozumiana sztuka została wyparta przez prostsze i mniej czasochłonne aktywności, to nadal znajdziemy wielu amatorów tworzenia absolutnie przepięknych rzeczy. Jak dobrać idealny prezent dla miłośnika sztuki?
Zrób to sam!
Robienie rzeczy samemu sprawia niesamowitą radość osobie, która je tworzy. Poziom skupienia oraz dbałości o nawet najdrobniejsze detale jest bardzo wysoki, żebyśmy później nie żałowali - w końcu nie chcemy potraktować tego czasu jako zmarnowany przez niedokładność. Jeżeli tworzymy prezenty własnoręcznie, to osoba otrzymująca ten prezent doceni ten gest znacznie bardziej. W końcu dostała coś, na co poświęcony został kawał czasu i energii, a nie przeklikanie Zalando albo Allegro wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu upominków.
Do stworzenia czegoś własnoręcznie można poszukać materiałów w sklepach wielobranżowych, ale znajdziemy również dedykowany sklep z rzeczami do DIY. Niezależnie od tego, czy nasz prezent ma zostać namalowany, wyhaftowany, czy zrobiony na drutach, znajdziemy tam najpotrzebniejsze rzeczy do naszego wymarzonego dzieła. Nawet jeżeli zaczynamy przygodę z DIY, to warto nie zniechęcać się za pierwszym razem, jeżeli byłby on nieudany. Dojście do wprawy, podobnie jak w każdej dziedzinie, wymaga dużo pracy.
Powrót do czasów Matejki
Paradoksalnie w XXI wieku w Polsce powstaje nawet większa ilość obrazów niż w epoce renesansu, czy w późniejszych okresach historycznych. Różnica polega na tym, że obecnie wybór atrakcji i rozrywek jest tak duży, że mało kto znajduje dłuższą chwilę na kontemplację i docenienie malarza.
Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób posiada talent malarski i regularnie tworzy swoje dzieła, nawet dla użytku własnego i satysfakcji. Być może w gronie Twoich znajomych jest ktoś, komu można podarować specjalne pędzle dla artystów? Niech taka osoba wie, że jego pasja została doceniona, ponieważ z powodu braku docenienia wielu malarzy po prostu rezygnuje ze swojej pasji.
Muzyka dla moich uszu
Sztukę można zobaczyć, ale sztukę można również usłyszeć. W końcu jeden z największych Polaków w historii, Fryderyk Chopin, był fenomenalnym kompozytorem, czołowym muzykiem w Europie. Skoro tak, to czy tylko muzyka klasyczna może być uznawana za sztukę? Absolutnie nie.
Możliwości technologiczne cały czas rozwijają sposoby na wydobycie całkowicie nowych dźwięków w sposób elektroniczny. Należy zerwać ze stereotypem, że muzyka elektroniczna to tylko i wyłącznie techno i inne, bardzo ciężkie dla neutralnego słuchacza dźwięki. Dzisiaj niektórzy artyści są w stanie zestawić w doskonały sposób beaty z innymi instrumentami w każdym nurcie muzycznym.