Jedną najbardziej podziwianych technik stolarskich jest japońska architektura ze względu na wysoki poziom rzemiosła, precyzję i prostotę. Ręcznie tworzone tam drewniane świątynie, rezydencje i herbaciarnie zachwycają! W każdej branży istnieje cykl trendów, które stale odnawiają jej znaczenie i pozwalają na rozwój. Dla rzemieślników, zwłaszcza tych, którzy wykonują elementy dekoracyjne lub funkcjonalne do domu nastały dobre czasy! Chociaż niektóre trendy są długotrwałe, a niektóre pojawiają się i znikają, każdy z nich może naprawdę wpłynąć na sposób, w jaki rzemieślnicy wykonują swoją pracę, zaspokoić potrzeby współczesnych kupujących.

1. Rustykalny wygląd

Niesłabnącym powodzeniem cieszy się rustykalny, wręcz wiejski charakter drewnianych mebli, zwłaszcza kuchennych. Nowe projekty mają wyglądać tak, jakby były wyblakłe i często używane. Stolarze wysoko cenią produkty, które są stylizowane w ten sposób, ze względu na dużo większy nakład pracy jaki muszą w to włożyć. Bardziej naturalne, żywe płyty krawędziowe pojawiają się na blatach i stołach. Dodatkowo współcześni konsumenci uwielbiają ideę zrównoważonej obróbki drewna z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu lub z odzysku. Nadaje to nowym przedmiotom wiele niepowtarzalnego charakteru.

2. Stolarstwo tradycyjne na zamówienie

Wynika to z chęci posiadania przedmiotów i wyposażenia domów, nie pochodzących z masowej produkcji. Wielu niezależnych stolarzy oferuje dziś swoim klientom niestandardowe możliwości. Produkcja jedynych  w swoim rodzaju elementów, testowanie nowych umiejętności i po prostu zabawa ich rzemiosłem jest dla nich przyjemnością i atrakcyjnym wyzwaniem.

3. Maszyny do obróbki drewna czy ręczne rzeźbienie?

Chociaż nie oznacza to, że stolarze nie praktykują również tradycyjnych technik, każdy stolarz, używa minimum jednego rodzaju maszyny do obróbki drewna. Stolarstwo tradycyjne będące sztuką opiera się na ręcznym rzeźbieniu drewnianych elementów. Każdy projekt na zamówienie będzie wyjątkowy.

4. Materiały

Stolarstwo to rzemiosło, w którym podstawową pracą jest cięcie, kształtowanie i montaż materiałów budowlanych. Stolarze tradycyjnie pracowali z naturalnym drewnem ale dziś używa się również wielu innych materiałów. Stolarze tradycyjnie pracowali z naturalnym drewnem, które zostało przygotowane przez rozłupywanie, rąbanie lub piłowanie. Obecnie materiały budowlane, takie jak drewno klejone i sklejka szkutnicza, są przygotowywane przez innych i dostarczane na ich miejsce pracy.