Sposoby na: Izolacja budynków

Jakie są sposoby na izolację cieplną budynków? Od czego zależeć będzie wybór odpowiedniej metody? Jeśli zadajesz sobie te i inne pytania – jesteś w dobrym miejscu. Chętnie na nie odpowiemy!

Izolacja starych budynków – Kraków

Docieplenie ścian zewnętrznych domów postawionych wiele lat temu – dziesiątki, jak nie setki – należy do najbardziej popularnych ze wszystkich przeprowadzanych prac renowacyjnych i modernizacyjnych. Zapewnia to istotną poprawę ciepłochronności budynku, a co za tym idzie – ograniczenie wydatków na jego ogrzewanie. Jednocześnie uzyskuje się zmianę elewacji, co nadaje budynkowi nowy wygląd. Nie zawsze jednak jest to efekt pożądany. Jak wygląda izolacja budynków? (Kraków niech będzie przykładem miasta, w którym potencjalnie izolować będziemy naszą kamienicę). W przypadku zabudowań starych stosuje się najczęściej wełnę bądź styropian. Wełnę szklaną umieścić możemy między profilami, których funkcją jednocześnie będzie wzmocnienie całej konstrukcji budynku. Dobrze jest dobierać system ocieplenia do pozostałych prac, które planujemy przeprowadzić.

Stare zabudowania można ponadto ocieplić za pomocą ścian szkieletowych wykonanych z płyt OSB lub z bali drewnianych. W przypadku ocieplania wewnętrznego płyty OSB mogą docisnąć do tynku lub cegły zarówno warstwę lamelowej wełny mineralnej, jak i płyty ze styropianu. Płyty OSB mogą imitować ścianę drewnianą, co może oddać efekt ściany naturalnej, drewnianej. Dobierając więc formę ocieplenia, weźmy pod uwagę także prace wykończeniowe. Kraków to miasto starych kamienic – ceglanych, ale nie tylko. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jedną ze ścian w pokoju była ściana wykończona płytą OSB.

Projekty domów jednorodzinnych – nowoczesne i ciepłe

W przypadku natomiast, gdy pod uwagę bierzemy domy nowoczesne – systemy ociepleniowe oraz wykorzystane materiały termoizolacyjne w aspekcie modernizacji domu również muszą być innowacyjne. Projekty domów jednorodzinnych (nowoczesne, dostępne obecnie na rynku) zawierają w sobie mniej tradycyjne technologie izolacyjne. Są to chociażby neopor (styropian z domieszką) czy aerożel na bazie krzemionki.

Nowoczesne technologie są cieńsze i wydajniejsze, pozwalają na większe możliwości w przypadku prac wykończeniowych. Jeśli, na przykład, interesuje nas imitacja starej cegły w salonie, system izolacyjny powinien być cieńszy, aby nie pomniejszać wnętrza o pogrubienie ścian izolacją (w takim wypadku idealnie sprawdzi się do tego cienka płyta z pianki rezolowej, na przykład Kooltherm K5).

Za to w domu z poddaszem – zarówno tym o starszej zabudowie, jak i nowoczesnej – warto też przeprowadzić ocieplanie poddasza pianką natryskową. To dodatkowy sposób, by ciepło nie uciekało nam z domu.