Jeszcze całkiem niedawno sklejka wcale nie cieszyła się w Polsce zainteresowaniem, jeśli chodzi o wykańczanie wnętrz w mieszkaniu. Przeszła do lamusa jako materiał tani i kiepskiej jakości, dziś jednak powoli znów wkupia się w nasze łaski. Dlaczego? Jakie są jej wady i zalety?

Sklejka – produkcja, rodzaje, do czego?

Sklejka składa się ze sklejonych ze sobą bardzo cienkich warstw różnego gatunku drewna. Choć zdarzają się i takie, które tworzone są z jednego gatunku; najpopularniejszymi sklejkami są: sklejka sosnowa, sklejka brzozowa i olchowa. Do połączenia warstw drewna stosuje się specjalne kleje. Niektóre ze sklejek, na przykład sklejka szkutnicza, cechuje się wodoodpornością oraz niewrażliwością na warunki atmosferyczne, dlatego ten rodzaj sklejek najczęściej wykorzystywany jest w przypadku produkcji jachtów lub w miejscach zewnętrznych, narażonych na wysoką wilgotność i działanie kwaśnych deszczów.

Popularna sklejka meblowa to prawdziwa gratka dla osób, które lubią otaczać się samodzielnie wykonywanymi rzeczami, w tym meblami. Jeśli interesuje nas stolarstwo tradycyjne, sklejka może okazać się niezbędnym w naszej pracy materiałem. Dużą jej zaletą jest bowiem uniwersalność; ze sklejki możemy stworzyć elementy wyposażenia, na przykład stół i ławy, świetnie również wygląda na ścianach w pomieszczeniach takich jak siłownia czy gabinet, sypialnia na poddaszu, a nawet salon. Łatwo wkręcić w nią chociażby wkręty i powiesić na niej… właściwie cokolwiek. Sklejka cechuje się dużą wytrzymałością, a jeśli umieścimy pod nią wełnę do ociepleń, może dogrzać nam ścianę i oddać styl rustykalny, naturalny bądź klasyczny.

Sklejka szkutnicza, meblowa i inne – zalety

Sklejka to materiał, w przypadku którego nie można narzekać na brak zalet. Przede wszystkim jest w pełni ekologiczna, a jej produkcja nie szkodzi środowisku. To element wysoce doceniany przez nowoczesnych projektantów modnych domów ze słomy; doceniana za nieprzepuszczalność ciepła, wytrzymałość i lekkość. Jest znacznie tańsza niż drewno klejone, które nieźle imituje, ponadto można ją malować bejcą, dobierając kolor imitacji dopasowany do naszych gustów i stylizacji wnętrz. Do stworzenia jakich dodatków przyda nam się sklejka szkutnicza, meblowa, płyty OSB? Na przykład jako niskie siedzisko na parapecie, półki i regały, ściana – galeria w przedpokoju, modne są również listwy sklejkowe podłogowe bądź sufitowe. A jakie są wady sklejki?

W porównaniu do innych płyt drewnopodobnych, sklejka wcale nie musi być aż tak tanim materiałem. Większość sklejek nie jest również odporna na działanie wody i innych warunków atmosferycznych, dlatego nie każdy rodzaj nadaje się na zewnątrz, na przykład do ogrodu, czy do łazienki, w której może panować spora wilgotność. Przed inwestycją w sklejkę, warto więc zapoznać się z jej właściwościami.