Recykling materiałów budowlanych
Obecnie jednym z najgłośniej poruszanych tematów w społeczeństwie jest bez wątpienia ekologia, a szczególnie produkty odnawialne. Od kilkunastu lat na świecie panuje całkowicie słuszna moda na segregację śmieci. Zagrożenie zbyt dużej ilości plastiku i innych produktów na świecie jest realne i w każdej branży z możliwych powinniśmy się poważnie zastanowić w jaki sposób móc korzystać ponownie z wytworzonych już materiałów. Jak wygląda ta sytuacja w szeroko rozumianym budownictwie?
Dobre miejsce na pozyskanie materiałów
Nie ma co się oszukiwać, że nie każdemu z nas marzy się stricte budownictwo naturalne, które byłoby w wielu przypadkach rozwiązaniem problemów natury ekologicznej. Warto natomiast zastanowić się, w których regionach najłatwiej pozyskać materiały do powtórnej budowy.
Patrząc na mapę Polski i rozwijające się nadmorskie największe miasta, takie jak Kołobrzeg czy całą trójmiejską aglomerację można zauważyć pewną prawidłowość. Rozwój największych ośrodków oraz tych głównie wypoczynkowych powoduje regres tych mniejszych, niekoniecznie aż tak nastawionych na turystykę. Takie miasta posiadają dużo budynków do rozbiórki. Rumia lub Lębork bez wątpienia należą do tej grupy.
Materiały pochodzące z tamtych miejsc można spróbować przerobić na zupełnie inne konstrukcje, czy też powierzchnie. Wymagać to będzie wcześniejszej konserwacji oraz ewentualnego wymieszania z innymi tworzywami. Dzięki temu możemy z nimi na nowo stworzyć absolutnie wszystko. Kładzenie drogi ekspresowej, postawienie nowoczesnego budynku na solidnych fundamentach, aż po układanie kostki brukowej. Kielce, Zamość, Opole - do wszystkich tych miejsc można bez problemu przetransportować te materiały, które wcześniej stanowiły fundament do budynku w zupełnie innej części Polski.
Dom nastawiony na ekologię
Przy okazji budowy bądź remontowania własnego domu, również warto zwrócić uwagę na niektóre aspekty, które z pewnością można uznać za ekologiczne. Warto zacząć od odpływu wody oraz nieczystości, który ułatwić mogą studnie wodomierzowe PE, które gwarantują jakość i niezawodność.
Następnie, trzeba poważnie zastanowić się nad pozyskiwaniem energii. Jeżeli chodzi o dodatkowe źródło ciepła, to ciekawą opcją może być zamontowanie kominka bądź pieca kaflowego. Należy jednak zwrócić uwagę na jakość i czystość drewna, którym chcemy ogrzewać nasz dom.
Dodatkowo, przy okazji energii warto rozważyć użycie takiej ze źródeł odnawialnych. Postawienie wiatraka generującego prąd w ogrodzie prawdopodobnie nie jest możliwe, toteż warto pochylić się nad możliwością założenia paneli fotowoltaicznych na dachu. Na krótką metę koszt wydaje się wysoki, jednak inwestycja ta powinna się zwrócić w przeciągu kilku, maksymalnie kilkunastu lat.