Małe domy jednorodzinne z podwórkiem, oprócz komfortu mieszkania na większej niż mieszkanie przestrzeni, zapewniają prywatność, ponieważ wspólne ściany nie łączą się z sąsiadami – jak, na przykład, w przypadku domów typu „bliźniak”. Ale to nie jedyna zaleta; nowoczesne projekty domów jednorodzinnych udowadniają, jak mocno docenia się dziś możliwości dostosowania wyglądu domu na zewnątrz i w środku.

Projekty domów jednorodzinnych – nowoczesne

Odpowiedzialność za utrzymanie domu spoczywa wyłącznie na jego mieszkańcach, jednak świadomość tego rzadko kiedy koliduje z chęcią posiadania domu. Mało co może równać się z korzyściami płynącymi z samodzielnego życia i swobody w zaprojektowaniu wymarzonych czterech ścian. Dziś gotowe lub przygotowywane z myślą o indywidualnych potrzebach projekty domów jednorodzinnych – nowoczesne bądź w jakimkolwiek stylu – są na wyciągnięcie ręki. Nowoczesne projekty domów to najczęściej projekty budynków o nietypowym (coraz częściej asymetrycznym) kształcie i w naturalnych odcieniach, z szerokim zastosowaniem szkła. Duże okna, a nawet przeszklony taras czy tzw. ogród zimowy oraz dbałość o roślinność to tylko podstawowe założenia tego stylu. Liczy się także minimalizm i oszczędność materiału, często odzwierciedlony w płaskich dachach i kątach prostych ścian.

Izolacje natryskowe, fotowoltaika i inne

Nowoczesny dom nie składa się tylko na cechy architektoniczne; często wiąże się także z prowadzonym stylem życia jego mieszkańców. Cechy te dotyczą głównie ruchu eco-friendly. Na dachach domów nowoczesnych pojawiają się więc panele fotowoltaiczne, nowoczesne izolacje natryskowe oraz urządzenia typu rekuperatory dbają o oszczędność ciepła, a odpowiednio dobrane filtry wodne czy baterie kranowe wyposażone w perlator, (system napowietrzania wód) pozwalają 3-osobowej rodzinie zaoszczędzić rocznie nawet do 3 tys. litrów wody.

Nowoczesne domy a wykończenie wnętrza

Obecnie jednym z modniejszych stylów dominujących w przypadku projektowania nowoczesnych domów jednorodzinnych jest styl skandynawski bądź minimalistyczny. Jasna kolorystyka wnętrz (na przykład biała cegła dekoracyjna lub jasny parkiet), spore przestrzenie, minimalna ilość umeblowania, a, zamiast wielu dodatków – żywe rośliny, również nielakierowane meble wykonane z naturalnych surowców to najczęściej spotykane cechy takich wnętrz.

Liczy się poczucie przestrzenności i estetyki.

Nowoczesny, czyli… dla każdego

To dlatego do lamusa odchodzi powoli „ciężki” styl klasyczny, w tym barokowy. Dla ceniących sobie jednak tradycyjny sznyt idealny będzie styl glamour. A jeśli lubisz klimaty mniej oczywiste, figury geometryczne i atmosferę starych kamienic, pomyśl nad popularnym obecnie stylem industrie. Pamiętaj, że eleganckie, równe ściany (szczególnie polecamy: gładzie – Kraków) są doskonałym punktem wyjścia do dalszych prac wykończeniowych. Te zależeć będą tylko od Twojego gustu; wszak pod pojęcie „nowoczesny” można dopasować naprawdę wiele stylizacji – dokładnie tyle samo, ile pod pojęciem „alternatywny”.