Chcesz zagospodarować jedno z pomieszczeń jako gabinet lub biuro? Nic trudnego! Zacznij od wyboru stylu aranżacyjnego. Dziś wpis o różnicach między stylem eleganckim – klasycznym a nowoczesnym, na miarę XXI wieku. Zapraszamy!

Gabinet klasyczny

Pomimo panującego trendu na nowoczesne i industrialne, geometryczne wnętrza, najczęściej wybieranym stylem biurowym i do gabinetu jest styl klasyczny. Ciężkie, drewniane, misternie zdobione biurka i inne meble, na przykład komody dębowe, fotele tapicerowane naturalną skórą; do tego dochodzą wszelkie eleganckie dodatki – to podstawy tego stylu. Jeżeli chodzi o podłogę, najczęściej pojawiają się na niej panele lub luksusowy parkiet.

Jak już wspomnieliśmy, dużą rolę w wystroju klasycznym pełnią dodatki i elementy wykończeniowe. Są to na przykład ciężkie ramy obrazów klasycznych malarzy, zasłony w stonowanych barwach, dywan pod biurko lub na środek, zegar stojący. Do tego sztukateria wykończeniowa i pilastry uzupełnią eleganckie wnętrze kojarzone z prestiżem i autorytetem.

Biuro nowoczesne

Styl nowoczesny charakteryzuje się prostotą i miłością do przestrzeni. Nowoczesny gabinet będzie więc przede wszystkim jasny. Mile widziana biała cegła na ścianę i jasna podłoga. O ile w gabinecie klasycznym przepych rzeźbionych dodatków to prawdziwy must have, o tyle w przypadku biura nowoczesnego dodatki to tak zwane zło konieczne. Jeżeli mamy pustą ścianę, umieśćmy na niej obraz minimalistyczny (na przykład przedstawiający figury geometryczne), zawieszony w antyramie.

W przypadku doboru mebli, postawmy na biurka proste, a krzesła wygodne i funkcjonale. Do pracy przy komputerze polecamy fotel gamingowy z dodatkowymi poduszkami. Pozostałe ekskluzywne meble biurowe również niech będą proste – bez zdobień i w jasnych barwach. Im więcej jasności i światła w naszym pomieszczeniu, tym lepiej. Styl nowoczesny to przede wszystkim poczucie sterylności, minimalizmu i wolnej przestrzeni.

Teraz już wiesz, czym różnią się od siebie dwa najpopularniejsze style aranżacyjne do gabinetu lub biura. Podejmując decyzję, weź pod uwagę własne upodobania. W przypadku pracy biurowej najważniejszy jest Twój komfort psychiczny – wzmaga on produktywność i pozwala czerpać radość z przebywania w domowym biurze. A o to właśnie chodzi, prawda…?