Przy tworzeniu swojej wymarzonej kuchni okapy kominowe towarzyszą właścicielom domów z dwóch ważnych powodów. Jeden to funkcjonalność, a drugi – estetyka pomieszczenia. Jak wybrać okap? Czym sugerować się w czasie podejmowania decyzji?
Okap kominowy w kuchni – po co?
Okapy kuchenne pomagają wyeliminować zapachy kuchenne i tłuszcz z okładzin ściennych i okiennych, również znajdujących się tam dzieł sztuki, tkanin, tapicerki i innych materiałów oraz przyległych do niej pomieszczeniach. Poza nielicznymi wyjątkami, okapy nadkuchenne wydłużają okres użytkowania i zapewniają radość z przebywania w czystej, zadbanej kuchni. Okapy kominowe szczególnie docenią właściciele mieszkania lub domu z kuchnią otwartą, będącą jedynie wnęką, na przykład w salonie lub jadalni. Aby okap spełniał swoją funkcję, najlepiej jest włączyć go przed gotowaniem, aby zapachy nie przedostały się do innych części domu.
Jaki okap kominowy wybrać?
Zdolność okapu do usuwania zapachów i tłuszczu zależy od poziomu mocy wentylatora w okapie. Wiele zależy również o mocy twojej kuchenki lub płyty grzejnej. Weź pod uwagę również odpowiedzi na pytania: jak często gotujesz i jak spora jest Twoja kuchnia, czy masz w niej także okno? Najważniejsza jest jednak wydajność Twojego nowego okapu – przy zakupie podawana jest ona w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Dlatego ważne jest, aby przy zakupie towarzyszył Ci specjalista, który pomoże dobrać sprzęt według odpowiedzi, których udzielisz mu na powyżej wskazane pytania. Inną sprawą jest dobranie okapu do wnętrza i stylizacji kuchni.
Okap a dekoracja wnętrz – Wrocław i nie tylko
Okapy kominowe są dziś dostępne w niemal nieograniczonej gamie kształtów, stylów i cech konstrukcyjnych. Mogą służyć jako centralny punkt kuchni, ewentualnie zostać zabudowane. Wszystko zależy od pożądanego przez Ciebie efektu końcowego, czyli Twojej wizji kuchni idealnej. Nic więc dziwnego, że na decyzję o wyborze okapu wpływa dekoracja wnętrz; Wrocław to tylko jeden z wielu przykładów miast, w których bez problemu zakupisz okapy z różnych materiałów i kolorów. Pamiętaj jednak, że materiał wybrany na okap wpłynie na łatwość czyszczenia i konserwacji. Stal nierdzewna jest łatwiejsza do czyszczenia niż drewno, płytki czy inne wykończenia. Kuszące, bo bardzo estetyczne i bogate elementy szklane będą wymagały częstszego czyszczenia.
A jaki jest odpowiedni okap do Twojej nowej kuchni? Jeśli wciąż poszukujesz swojego ideału, zajrzyj na strony producentów i skontaktuj się z nimi. Na podstawie otrzymanych od ciebie danych, w tym także szkicu projektu kuchni mogą oni dopasować rodzaj okapu ze względu na jego wydajność, natomiast kwestię kolorystyki pozostawią Tobie. Powodzenia!