Jak odnawiać stare meble? Skrótownik
Jeśli jesteś posiadaczem lub posiadaczką starych drewnianych mebli i chcesz, by ponownie nabrały blasku, sprawdź, co możesz zrobić, aby tego dokonać. Oto lista rzeczy, których będziesz potrzebować oraz ogólny plan organizacji takiej pracy.
Wszystko, czego potrzebujesz, by zacząć
W rzeczywistości wiele zależy od tego, jakie meble planujesz odnowić. Najczęściej odnawia się małe nachtkastliki, półki i regały, komody czy krzesła, rzadziej są to pełne meblościanki, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by zająć się i nimi. Przygotuj listę najpotrzebniejszych rzeczy; będą to:
- Rękawice robocze oraz maska przeciwpyłowa
- Pędzle malarskie
- Opatentowane chemiczne narzędzie do usuwania starej powłoki ochronnej
- Drobne: wełna stalowa i papier ścierny
- Barwnik do drewna
- Pasta woskowa do impregnacji
- Wosk do polerowania
- Szmatki niepozostawiające włókien
Możesz także zaopatrzyć się w dodatkowe drewno klejone – jeśli tylko poznasz element, którego nie jesteś w stanie odnowić lub zabezpieczyć przed dalszymi uszkodzeniami. Główną ideą odnawiania wiekowych mebli jest zachowanie ich ducha, nie zapominajmy jednak o naszym bezpieczeństwie w czasie dalszego użytkowania. Czasem niektóry elementy, na przykład nóżki, bezpieczniej jest po prostu wymienić.
Zaplanuj swoją pracę
Zacznij od rozbiórki mebli na części pierwsze oraz przygotuj zdjęcia lub rysunki, które ułatwią Ci późniejsze składanie. Pamiętaj, że renowacja mebli jest czasochłonna, dlatego nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego naraz. W czasie, gdy niektóre elementy będą pod wpływem działania chemicznego środku do usuwania lakieru, możesz zadbać o inne – na przykład elementy stalowe bądź ozdobne. Zaplanuj także, co dokładnie będziesz odnawiać, a co wymieniać. Elementy takie jak tyły starych mebli to często tradycyjna sklejka lekka, którą bardziej opłaca się wymienić, zamiast odnawiać. Nie dlatego, że jest tania, ale dlatego, że z czasem wytraca ona swoje właściwości, w tym odporność na wilgoć. Tyłów mebli i tak nie widać z zewnątrz, a skoro odpowiadają za podrzemanie konstrukcji meblowej, nie warto ryzykować ich dalszego niszczenia jedynie odnową.
Odnawianie mebli: skrótowiec
Na przykładzie jednego elementu jesteś w stanie samodzielnie odnowić cały mebel. Każdy element wpierw poddać musisz procesowi wsiąknięcia środka chemicznego do rozpuszczenia starego impregnatu. Następnie należy zneutralizować chemię wełną stołową oraz przetrzeć element drewniany papierem ściernym, by wygładzić włókna drzewne powstałe podczas procesu zdzierania. Kolejnym krokiem jest nałożenie bejcy i przeczekanie jej wyschnięcia, a etapem końcowym – impregnacja pastą oraz poprawianie połysku woskiem. Proste? Bardzo!
Na koniec nie zapomnij o ozdobieniu takich mebli. Dobrze prezentować się będą na nich stare książki, winyle, ale także pudełko ażurowe na kasety audio i inne dodatki. Nie zapomnij o również o odnowionych ramkach na zdjęcia i modnych kolażach zdjęć w sepii, a efekt, który osiągniesz, na pewno będzie robił wrażenie. Powodzenia!