Inteligentny dom. Jak ułatwić sobie życie?
Inteligentny dom to dom nowoczesny, na miarę XXI wieku. Ale jakie właściwie udogodnienia kryją się pod tym terminem? Jak zaprojektować inteligentny dom i czy możemy zrobić to samodzielnie? Już odpowiadamy!
Inteligentny dom – dom przyjazny wszystkim
Inteligentny dom to, wbrew pozorom, nie zawsze futurystyczny budynek, który kształtem nie przypomina zwykłego domu. Nie musi wyglądowo odstawać od reszty – ważne, by zainstalowane w nim rozwiązania ułatwiały życie i pasowały do ekologicznego stylu życia. Idealnymi rozwiązaniami dla nowoczesnego domu są dziś: montaż paneli fotowoltaicznych, instalacja czujników oświetlenia, kamer (na zewnątrz bądź na przykład w pokoju dziecięcym), możliwość sterowania instalacją z aplikacji w smartfonie czy laptopie, jak i sterowanie, na przykład systemem alarmów czy rolet.
Dzięki nowoczesnym systemom możemy także kontrolować temperaturę w domu, a nawet stopień nawilżenia – jeżeli zainwestujemy również w profesjonalny oczyszczacz powietrza z możliwością nawilżania (opcje bardzo ważne dla alergików oraz osób posiadających zwierzęta). Oczyszczacze powietrza usuną z powietrza kurze, pyły czy sierść. Jak widać, w grę wchodzą takie rozwiązania, jakie sprawiają, że nasz dom staje się nowoczesny i przyjazny nam – jego wszystkim mieszkańcom.
Inteligentny dom – samodzielnie czy z pomocą?
Część z tych rozwiązań (na przykład montaż paneli) możemy wdrożyć już po budowie i wykończeniu domu, jednak – jak widać – wdrożenie niektórych systemów wymaga od nas ingerencji w instalację elektryczną. Dobrze jest pomyśleć o tym zawczasu i, już przeglądając projekty domów z kosztorysem, poinformować projektantów, by wzięli pod uwagę nasze potrzeby.
Jeżeli interesują nas pojedyncze systemy, na przykład instalacja czujników światła, możemy wdrożyć je do gospodarstwa samodzielnie. Instalacja inteligentnego domu może polegać na wyborze rozwiązań przewodowych i bezprzewodowych – wszystko zależy w tym wypadku od naszego budżetu. Jeżeli zdecydujemy się choć częściowo na rozwiązania tańsze, przewody będą wymagać od nas podłączenia się do instalacji elektrycznej, ukrywając kable na przykład pod tynkiem. W takim wypadku o ile nie będziemy potrzebowali do pomocy elektryka, o tyle przyda nam się zaufany wykończeniowiec. Jeśli nie mamy problemu z wykonywaniem takich prac samodzielnie, część rozwiązań dla inteligentnego domu jesteśmy w stanie wprowadzić bez jakiejkolwiek pomocy.
Sumując: inteligenty dom to dom nowoczesny i wymagający od nas większego budżetu. Jednak decydując się na inwestycję w pomocnicze rozwiązania, możemy nie tylko w późniejszym czasie zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Przede wszystkim będziemy czuć się bezpiecznie i zdrowo, a także stworzymy miejsce przyjazne środowisku.