Jeżeli od zawsze marzył Ci się własny kąt do pracy w domowym zaciszu i w końcu możesz sobie na niego pozwolić, pamiętaj, by urządzić go z klasą. Czyli... jak? Już odpowiadamy!

Twój gabinet marzeń

Nawet jeśli jesteś minimalistą, docenisz wnętrze, które jest przestronne. Biuro nie powinno być małą „klitką”, która pozbawiona jest okien i wielkością przypomina schowek na miotły. Jasne, glazura królewska czy bogato zdobione kafle 3D lepiej będą prezentować się w salonie, nie oznacza to jednak, że gabinet może być małym i ciemnym pomieszczeniem gdzieś na końcu domu. Przecież, by praca była maksymalnie efektywna, pracujący powinien odczuwać maksymalny komfort. Aby to uzyskać, gabinet powinien spełniać podstawowe założenia.

Jeżeli pracujesz przy komputerze, zadbaj o odpowiednio duże biurko z szufladami i półkami, by wszystko mieć pod ręką i nie rozpraszać się rzeczami, które nie są na swoim miejscu. Postaw na fotel gabinetowy i nie oszczędzaj na nim – jeżeli pracujesz zdalnie, na pewno spędzisz w gabinecie sporo czasu, a to odbije się na Twoich plecach. Biurko powinno być dobrze doświetlone (naturalnie oraz sztucznie, jednak rozważnie, by światło nie tworzyło cienia) oraz miało odpowiednią wysokość.

Komfort i fizyczny, i psychiczny

Zadbaj o minimalne, nierozpraszające dodatki oraz rośliny (odwracaj czasem wzrok od monitora i zawieszaj go na chwilę na zielonych elementach – wtedy Twoje oczy odpoczywają). Jeżeli masz miejsce, zadbaj także odpoczynek pleców; ci, którzy mają gabinet o większym metrażu, często inwestują w dodatkowe siedzisko (jest to na przykład pikowana sofa w stylu glamour czy rozkładany fotel z podnóżkami). Korzystają z nich wtedy, gdy muszą odejść od komputera i pozbierać myśli, odsunąć się choć na chwilę od pracy. To dlatego dobrze mieć również odtwarzać z relaksacyjnymi nagraniami. Wszystko dla dobra rozumu i ducha – jednocześnie.

Nikt nie powiedział, że gabinet domowy musi być sztywnym miejscem pracy. Przecież to Twoje miejsce i powstaje nie po to, by tylko zmuszać Cię do pracy, ale by do niej zachęcać. Zaprojektuj go tak, by działał.