Ekologiczne rozwiązania są korzystne nie tylko dla środowiska. Mogą być też po prostu praktyczne. Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub planujesz budowę, to mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji.
Budowa w zgodzie z naturą
Pierwszym w pełni ekologicznym rozwiązaniem, które tu przedstawimy, są nowoczesne, ekologiczne materiały budowlane i wykończeniowe. Zastosowanie rozwiązań takich jak tynki czy farby gliniane przyczynia się ochronie środowiska i znacznie poprawia komfort. Naturalna glina na ścianach reguluje bowiem wilgotność powietrza i sprawia, że cały dom "oddycha". Ekologiczne, celulozowe płyty ociepleniowe mogą być za to świetną alternatywą dla styropianu. Gwarantują one równie dobrą izolację, a są znacznie trwalsze. Co ważne, takie bezpieczne dla środowiska rozwiązania wcale nie muszą być też drogie.
Odpowiedzialne zarządzanie ściekami
W wielu mniejszych miejscowościach sieć kanalizacyjna praktycznie nie istnieje. Właściciele domów zmuszeni są więc zadbać o zarządzanie ściekami samodzielnie. Świetnym rozwiązaniem w tej kwestii są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Są to rozwiązania praktycznie bezobsługowe i niegenerujące żadnych nieprzyjemnych zapachów. Instalowane są pod ziemią, więc nie zmienią też wyglądu podwórka. Oprócz firmy dostarczającej takie rozwiązania trzeba jednak znaleźć przedsiębiorstwo realizujące wykopy ziemne. Rumia ma wiele firm świadczących takie usługi.
Odwodnienie budynku
Dobrze wykonany drenaż budynku pozwala zadbać o bezpieczeństwo konstrukcji i uniknąć uszkodzeń elewacji. Przy jego wykonaniu również konieczne są roboty ziemne. Kielce mają jednak sporo przedsiębiorstw oferujących takie precyzyjne prace. Często w zakres usług wchodzi też transport kruszywa, trochę poszukiwań pozwala więc załatwić wszystko za pośrednictwem jednej firmy. Dlaczego jednak odwodnienie uznajemy za rozwiązanie proekologiczne? Głównie dlatego, że to właśnie z drenażu można łatwo zbierać deszczówkę.
Pojemniki na deszczówkę
Odprowadzenie wody można doprowadzić do specjalnego zbiornika, który również instaluje się pod ziemią. Świetnie sprawdzają się w tej roli osadniki gnilne, które produkuje się z myślą o przechowywaniu ścieków. Są one wykonane zazwyczaj z polietylenu, co zapewnia wieloletnią trwałość. Przy odrobinie modyfikacji z takiego zbiornika można wyprowadzić kran ogrodowy. Zebraną deszczówkę można wykorzystać do podlewania kwiatów, upraw, czy trawników. Taki system można połączyć też ze zraszaczami trawników.
Ekologiczne rozwiązania nie są już dzisiaj drogie czy niedostępne. Coraz więcej firm specjalizuje się w ich realizacji, do wyboru mamy też wiele przeróżnych wariantów. Popularność takich materiałów, oczyszczalni czy zbiorników będzie tylko rosnąć. Warto skorzystać.