Domek na działce - jak się za to zabrać ekologicznie?

Jeżeli chcesz postawić domek na swojej działce, aby w lecie móc spędzać całe dnie na łonie przyrody, najpierw dopełnij formalności. Upewnij się, czy na Twojej działce może powstać letniskowa budowla i uzyskaj niezbędne pozwolenia. Następnie musisz kupić gotowy projekt domku, lub zamówić u architekta oryginalny projekt. Potem trzeba wszystko zaplanować. Na co zwracać uwagę?

Z czego budujesz?

Koniecznie zwróć uwagę na materiały budowlane, z jakich korzystać będzie Twoja ekipa budowlana. Szczególnie jeśli w ogrodzie uprawiasz warzywa i owoce, lepiej, żeby do gleby nie przedostawały się szkodliwe substancje. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w ekologiczne materiały budowlane. Są one bezpieczne dla ludzi i środowiska, a jakościowo tak samo dobre jak te tradycyjne.

Uważaj też na substancje zawarte w preparatach takich jak grunt, czy kleje. Warto zwracać uwagę na to, co podczas budowy może przedostać się do środowiska. Letnie domy powinny być bezpieczne i eko-friendly, bo ich ideą jest przebywanie bliżej natury.

O co zadbać przed rozpoczęciem budowy?

Przed rozpoczęciem budowy konieczne będzie wykonanie prac mających na celu doprowadzenie do domku niezbędnych mediów. Jeśli chodzi o roboty ziemne, Kielce będą miały inne ceny niż Warszawa czy inne miasta. Warto uwzględnić to w swoim budżecie. Podstawą jest dociągnięcie do budynku wody i gazu. Konieczne może się okazać poprowadzenie przewodów elektrycznych i internetu bądź linii telefonicznej, chociaż w niektórych miejscach te instalacje poprowadzone są nad ziemią.

Odpowiednich specjalistów znajdziesz wyszukując haseł typu "wykopy ziemne Rumia" w internecie. Możesz też poprosić o rekomendacje znajomych lub architekta. Sprawdzeni fachowcy to najlepsze rozwiązanie podczas budowy, bo masz pewność, że przykładają się do pracy i wykonują ją poprawnie.

Co gdy nie ma kanalizacji?

Czasami na działce nie ma doprowadzonej kanalizacji i nie ma też możliwości jej założenia. Wtedy sprawdzi się szambo, które będzie trzeba co jakiś czas opróżniać. Do tego celu sprawdzą się osadniki gnilne. Są one też świetne do zbierania deszczówki, kiedy trudno o doprowadzenie wodociągu do posesji.

Innym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Warto to rozważyć, bo mimo wyższej ceny, jest to długoterminowo opłacalna inwestycja. Jeżeli masz możliwość, zadbaj też o ekologiczne dostarczanie energii, na przykład poprzez instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu Twój letniskowy domek będzie oszczędny i przyjazny dla środowiska.