Co warto wiedzieć o agregatach prądotwórczych?

Agregat prądotwórczy to urządzenie do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej, dzięki czemu zasilane mogą zostać pozostałe urządzenia. Agregat to bezpośrednie źródło prądu, które spotkać można w domu, ogrodzie czy na placu budowy. Dowiedz się o nim czegoś więcej!

Prąd w rezerwie

Agregat prądotwórczy, jak można domyślić się po samej jego nazwie, jest rezerwowym źródłem energii elektrycznej w przypadkach awarii sieci energetycznej. Jeżeli mamy problem z prądem i, na przykład wysiada nam oświetlenie, być może zanim znajdziemy przyczynę (chociażby uszkodzone listwy do zabudowy karnisza, w której puszczone są kable), będziemy potrzebowali prądu do wykonania innej czynności. Właśnie w takich wypadkach przydaje się agregat. Składa się on z prądnicy napędzanej silnikiem spalinowym, który zasilany jest różnego rodzaju paliwem (chociażby benzyną, olejem napędowym, gazem LPG czy nawet gazem ziemnym).

Dzięki niemu w przypadku awarii nadal w domu będzie działać lodówka i zamrażarka, kuchenka elektryczna i mikrofalowa, odbiornik telewizyjny i radio, komputer czy laptopy – agregat przydaje się, jeśli chcemy stworzyć praktyczny, nowoczesny i ekologiczny dom, w którym regularny przepływ prądu nie sprawia, że marnuje się nasza praca czy produkty.

Jak wybrać agregat?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na nasze potrzeby. Jeżeli nie potrzebujemy naprawdę wysokiego źródła prądu o sporej wielkości zbiorniku, nie musimy inwestować w droższy agregat prądotwórczy z pojemnym zbiornikiem na paliwo. Choć zapewni on długi czas pracy bez przerw na tankowanie, prawdopodobnie w naszym gospodarstwie domowym nie zrobi nam to różnicy (największe agregaty pojawiają się na terenach budowlanych). Polecamy zainwestować w agregat przenośny – jest lekki i praktyczny, przeznaczony do stosowania w domu, w ogrodzie, w domu letniskowym i na kempingu.

Zwróćmy także uwagę na to, jaką jakość prądu gwarantują wybrane agregaty. Wysoką jakość gwarantuje cyfrowy automatyczny regulator napięcia D-AVR, który stale kontroluje i koryguje wahania napięcia wyjściowego. Dobrze, by nasz agregat był w niego uzbrojony.