Budujesz dom? No to klik!
Budowa domu to jednocześnie przyjemność i ogromne wyzwanie. Z jednej strony stworzysz dom w 100% taki, o jakim marzysz. Z drugiej musisz pamiętać i dbać o najdrobniejsze szczegóły, o których nie mają pojęci ci, którzy dom kupują. Ważne są pomiary, dobór materiałów, zatrudnienie rzetelnych pracowników. Wiele sprzętów musisz kupić, inne możesz wynająć. Dziś damy Ci parę cennych porad.
Kupić czy wynająć?
Wcale nie tak dawno temu, bo pod koniec XX wieku, budowa domu była przedsięwzięciem bardzo kosztownym. Do pracy trzeba było kupić nie tylko materiały, ale także wszelkie sprzęty i narzędzia. Jeśli miał je sąsiad – doskonale, może udało się pożyczyć od niego. Dziś jednak coraz popularniejsze i chętniej wykorzystywane wypożyczalnie sprzętu. Wszak budowa domu to rzecz jednorazowa. Po co kupować drogie urządzenia, które nie przydadzą się nigdy więcej?
Wypożyczać można wszystko – od drobnych urządzeń elektrycznych typu wiertarka, przecinarka i szlifierka po ciężkie sprzęty i pojazdy do przewożenia materiałów (np. kruszyw czy betonu). Wynajem koparki (Rumia jest jedną z lokalizacji, w których skorzystasz z tej usługi) to doskonały przykład. Zresztą wypożyczysz nie tylko pojazd, ale również osobę upoważnioną do jej obsługi, która pomoże Ci przygotować grunt pod budowę domu. Takie usługi koparką (Kielce to przykład miasta, w którym można skorzystać z usługi) są dostępne na terenie całej Polski.
Drewno w domu i na tarasie
Drewno to materiał, który nie wyjdzie z mody nigdy. Po pierwsze jest trwały (po odpowiednim zabezpieczeniu. Po drugie jest ekologiczny. Po trzecie może być tani (w zależności od gatunku drzewa). Po czwarte zachwyca wizualnie. Z drewna można wykonać cały dom (popularnością cieszą się np. domy z bali), ale również elementy. Przykładowe konstrukcje z drewna klejonego w gospodarstwie domowym to taras, szopa, pergola, domek letniskowy, stodoła, plac zabaw dla dzieci. Deski na taras (Radom to miasto, w którym ma siedzibę firma KALDEKS) wykorzystasz do stworzenia patio, ganku czy ścieżek w rozbudowanym ogrodzie i przy basenie.
Aby drewno przerwało wieloletni kontakt z wodą i nie wypłowiał na słońcu, musi być czyste, suche i zmatowione, a dopiero wówczas zabezpieczone olejem bądź innym impregnatem do drewna na zewnątrz. Jeśli tego nie zrobisz, drewno może pękać, gnić lub niszczeć pod wpływem działania owadów. Pamiętaj także, by wybierać odporne na warunki atmosferyczne łączenia, np. wkręty nierdzewne do drewna.
Ostatnie pociągnięcia pędzla
Wisienką na torcie są prace wykończeniowe: dobieranie daszku nad drzwi (polecamy szklany), zakładanie rolet na oknach (najlepsze są zewnętrzne), ustawianie donic (donice ogrodowe muszą być mrozoodporne!) i oświetlenia ogrodowego (zakup to z diodami LED na fotokomórkę), dobieranie zestawu wypoczynkowego na taras (w ostatnich latach modne są rattanowe). Wykonując je, będziesz relaksował się i kontemplował swój nowy, wymarzony dom.
Ostatni zakup to wycieraczka wejściowa, swoisty znak ukończonych prac. Teraz możesz zapraszać pierwszych gości i przyjmować ich jak prawdziwy właściciel domu... którym przecież już jesteś!